Bethel Wrestling Club competes at Tri-Valley Tournament

The Bethel Wrestling Club competed at the Tri-Valley Greco Roman and Freestyle tournaments at Colony High School last Friday and Saturday.
“Bethel’s Club wrestling has been in full swing for about 3 weeks now,” wrote Bethel’s Head Coach Darren Lieb. “Our first set of wrestlers competed in the Tri-Valley Greco Roman and Freestyle tournaments at Colony High School on Friday and Saturday.” Below are the individual results:
Tri-Valley Greco Wrestling Tournament Results for Bethel Wrestling Club
Novice-87-89
Paul Dyment’s place is 2nd and has scored 0 team points.
Match #1 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) over Grayden Easton (Alaska Battle Cats Wrestling Club) Fall 0:12; Match #2 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) over Kenai Butler (Tri-Valley Wrestling Club) TF 12-0; Match #3 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) over Cody VanSiegman (Mat-su Matmen) TF 10-0; Match #4 Trevor Michael (Soldotna Whalers Wrestling Club) over Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) Fall 1:24.
Novice-95-102
Elliot Gill’s place is unknown and has scored 0 team points.
Match #1 Dallas Walker (Nikiski Freestyle Wrestling Club) over Elliot Gill (Bethel Wrestling Club) TF 10-0; Match #2 Elliot Gill (Bethel Wrestling Club) received a bye; Match #3 Wyatt Faircloth (Soldotna Whalers Wrestling Club) over Elliot Gill (Bethel Wrestling Club) TF 10-0.
Schoolboy-101-107
Joseph Smith’s place is 2nd and has scored 0 team points.
Match #1 Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) over Tyson Turner (Interior Youth Wrestling Club) TF 13-2; Match #2 Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) over Isaiah Smith (Tri-Valley Wrestling Club) Fall 1:15; Match #3 Ezekiel Miller (Soldotna Whalers Wrestling Club) over Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) Dec 17-8; Match #4 Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) over Tyson Turner (Interior Youth Wrestling Club) TF 13-2; Match #5 Ezekiel Miller (Soldotna Whalers Wrestling Club) over Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) Dec 8-17; Match #6 Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) received a bye.
Schoolboy-104-113
Landon Smith’s place is unknown and has scored 0 team points.
Match #1 Michael Stevens (Tri-Valley Wrestling Club) over Landon Smith (Bethel Wrestling Club) Dec 6-6; Match #2 Carter Silva (Tri-Valley Wrestling Club) over Landon Smith (Bethel Wrestling Club) Dec 6-2
Tri-Valley Freestyle Wrestling Tournament Results for Bethel Wrestling Club
Bantam-54-56
Saige Wheeler’s place is unknown and has scored 0 team points.
Match #1 Kohana Albino (Marathon Wrestling Club) over Saige Wheeler (Bethel Wrestling Club) Fall 0:20; Match #2 Dexter Karron (Alaska Battle Cats Wrestling Club) over Saige Wheeler (Bethel Wrestling Club) Fall 0:32
Intermediate-63-65
Jackson Iverson’s place is 3rd and has scored 0 team points.
Match #1 Jackson Iverson (Bethel Wrestling Club) over William Sandstrom (AFWC) Dec 6-4; Match #2 Eben Caulkins (Mid Valley Wrestling Club) over Jackson Iverson (Bethel Wrestling Club) Dec 10-3; Match #3 Jackson Iverson (Bethel Wrestling Club) over Jake Olson (Tri-Valley Wrestling Club) Fall 2:00; Match #4 Jackson Iverson (Bethel Wrestling Club) received a bye.
Match #5 Eben Caulkins (Mid Valley Wrestling Club) over Jackson Iverson (Bethel Wrestling Club) Dec 10-3; Match #6 Blake Bailey (Cordova Pounders Wrestling Club) over Jackson Iverson (Bethel Wrestling Club) TF 11-0; Match #7 Jackson Iverson (Bethel Wrestling Club) received a bye.
Intermediate-79-84
Ethan Wheeler’s place is 2nd and has scored 0 team points.
Match #1 Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) over Darren Wengler (Arctic Warriors Wrestling Club) TF 10-0; Match #2 Koltin Barlow (Marathon Wrestling Club) over Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) Fall 3:25; Match #3 Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) over Bryan Berg (Soldotna Whalers Wrestling Club) Fall 3:44; Match #4 Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) received a bye; Match #5 Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) over Bryan Berg (Soldotna Whalers Wrestling Club) Fall 3:44; Match #6 Koltin Barlow (Marathon Wrestling Club) over Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) Fall 3:25.
Intermediate Girls-52-56
Saige Wheeler’s place is unknown and has scored 0 team points.
Match #1 Oriana Williams (Arctic Warriors Wrestling Club) over Saige Wheeler (Bethel Wrestling Club) Fall 0:31; Match #2 Storey Cook (Popeye Wrestling Club) over Saige Wheeler (Bethel Wrestling Club) TF 10-0
Novice-80-84
Ethan Wheeler’s place is unknown and has scored 0 team points.
Match #1 Brett Gilmore (Marathon Wrestling Club) over Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) TF 12-2; Match #2 Tegan Olson (Tri-Valley Wrestling Club) over Ethan Wheeler (Bethel Wrestling Club) TF 10-0.
Novice-87-89
Paul Dyment’s place is 2nd and has scored 0 team points.
Match #1 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) over Grayden Easton (Alaska Battle Cats Wrestling Club) TF 10-0; Match #2 Trevor Michael (Soldotna Whalers Wrestling Club) over Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) Fall 2:28; Match #3 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) over Cameron Cook (Nikiski Freestyle Wrestling Club) Fall 1:44; Match #4 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) received a bye; Match #5 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) over Travis Brandt (Arctic Warriors Wrestling Club) Fall 1:20; Match #6 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) received a bye; Match #7 Trevor Michael (Soldotna Whalers Wrestling Club) over Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) Fall 2:28; Match #8 Paul Dyment (Bethel Wrestling Club) over Cody VanSiegman (Mat-su Matmen) TF 12-2.
Novice-95-101
Elliot Gill’s place is unknown and has scored 0 team points.
Match #1 Branden Rhodes (Tri-Valley Wrestling Club) over Elliot Gill (Bethel Wrestling Club) TF 13-3; Match #2 Roth Powers (AFWC) over Elliot Gill (Bethel Wrestling Club) TF 12-2.
Schoolboy-96-104
Landon Smith’s place is 1st and has scored 0 team points.
Match #1 Landon Smith (Bethel Wrestling Club) over Blake Foster (Avalanche Wrestling Association) TF 14-2; Match #2 Landon Smith (Bethel Wrestling Club) over Cade Kohler (Chugach Eagles Wrestling Club) TF 10-0; Match #3 Landon Smith (Bethel Wrestling Club) over Frank Villalovos (Tri-Valley Wrestling Club) TF 11-0; Match #4 Landon Smith (Bethel Wrestling Club) received a bye.; Match #5 Landon Smith (Bethel Wrestling Club) over Bowen Korth (Copper River Wrestling Club) TF 12-2; Match #6 Landon Smith (Bethel Wrestling Club) over Ezekiel Miller (Soldotna Whalers Wrestling Club) Dec 13-7.
Schoolboy-104-112
Joseph Smith’s place is unknown and has scored 0 team points.
Match #1 Carter Silva (Tri-Valley Wrestling Club) over Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) Dec 10-2; Match #2 Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) over Vincent Belotti (Arctic Warriors Wrestling Club) Fall 1:45; Match #3 Dimitri Larson (Alaska Battle Cats Wrestling Club) over Joseph Smith (Bethel Wrestling Club) Fall 2:49.
***
Upcoming: Next weekend’s tournament will be at the Arctic Warriors Tournament held at Wasilla Middle School.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*