2021 Traditional Games Results

June 19 & 20, Anchorage Open

The Traditional Games and Juneau’s NYO team are a community collaboration made possible by the following major sponsors: Sealaska, Sealaska Heritage, University of Alaska Southeast, Central Council of Tlingit & Haida, Cook Inlet Tribal Council, SEARHC, Select Physical Therapy, Tlingit & Haida Community Council, Kindred Post, Trickster Co. and in partnership with the Juneau School District, Ketchikan Indian Community, Ketchikan Gateway Borough School District, Goldbelt Heritage, Zach Gordon Youth Services and UAS Wooch Een.

GUNALCHÉESH, HAW’AA’UU, T’OYA̱ XSAT ‘NUUSM, THANK YOU TO OUR SPONSORS.

SCISSOR BROAD JUMP

Open Division, Women

1st: Madi Ko, Palmer, 28’ 4’’

2nd: Lizzie Tran, UnAK, 25’ 11’’

3rd: Allie Ivanoff, UNK, 25’ 7’’

4th: Eden Hopson, ANC, 25’ 5’’

5th: Patrice DeAsis, JNU, 22’ 2 ½’’

Open Division, Men

1st: Nick Hanson, UNK, 36’ 5 ½”

2nd: Andrew Kashevarof, ANC, 32’ 5 ½’’

3rd: Brent Estep, TX, 31’ 5 ¾’’

4th: Matthew Quinto, JNU, 30’ 10 ¾’’

5th: Alex Covey, ANC, 30’ 5 ¼’’

KNEEL JUMP

Open Division, Women

1st: Eden Hopson, ANC, 37 ¼’’

2nd: Allie Ivanoff, UNK, 36 ¼’’

3rd: Patrice DeAsis, JNU, 32 ¾”

4th: Jeri D’Aurelio, ANC, 31 ¾ ‘’

5th: Audrey Williams, ANC, 28’’

Open Division, Men

1st: Kyle Worl, JNU, 54’’

2nd: Austin SunDum, ANC, 51”

3rd: Matthew Quinto, JNU, 48 ½”

4th: Reggie Joule IV, OTZ, 46 ½”

5th: Alex Covey, ANC, 44 ½”

ARM PULL

Open Division, Women

1st: Nicole Johnson, ANC

2nd: Dawn Randazzo, ANC

3rd: Autumn Randazzo, ANC

4th: Anna Eason, SOL

5th: Angela Analoak-Bordenelli, ANC

Open Division, Men

1st: Phillip Blanchett, ANC

2nd: Judah Eason, SOL

3rd: Charlie Gallant, ANC

4th: Joseph Dundore, JNU

5th: Haydon Chartier, JNU

ONE FOOT HIGH KICK

Open Division, Women

1st: Madi Ko, Palmer, 84’’

2nd: Allie Ivanoff, UNK, 80’’

3rd: Eden Hopson, ANC, 78’’

4th: Patrice DeAsis, JNU, 74’’

5th: Sara Steeves, JNU, 70’’

Open Division, Men

1st: Nick Hanson, UNK, 102’’

2nd: Andrew Kashaverof, ANC, 98’’ 0m

3rd: Kyle Worl, JNU, 98’’ 1m

4th: Sage Worl, ANC, 98’’ 2m/98

5th: Judah Eason, SOL, 98’’ 2m/98

DENÉ STICK PULL

Open Division, Women

1st: Nicole Johnson, ANC

2nd: Audrey Williams, ANC

3rd: Autumn Randazzo, ANC

4th: Kaytlynne Lewis, JNU

5th: Sara Steeves, JNU

Open Division, Men

1st: Tyler WIlliams, ANC

2nd: Arnold Phillip, Kwigillingok

3rd: Judah Eason, SOL

4th: Joseph Dundore, JNU

5th: Donovan Friemering, ANC

TWO FOOT HIGH KICK

Open Division, Women

1st: Madi Ko, Palmer, 72”

2nd: Allie Ivanoff, UNK, 66”

3rd: Lizzie Tran, UnAK, 64”

4th: Eden Hopson, ANC, 60”

5th: Patrice DeAsis, JNU, 56”

Open Division, Men

1st: Andrew Kashevarof, ANC, 90”

2nd: Phillip Blanchett, ANC, 84”

3rd: Sage Worl, ANC, 84”

4th: Haydon Chartier, JNU, 84”

5th: Luke Riley, SOL, 82” 1st Attempt

ONE HAND REACH

Open Division, Women

1st: Eden Hopson, ANC, 54” 1 miss

2nd: Crystal Worl, JNU, 54’’ 5 misses

3rd: Joni Spiess, ANC, 46’’ 2 misses

4th: Kaytylnne Lewis, JNU, 46” 3 misses/42”

5th: Sara Steeves, JNU, 46’’ 3 misses/30”

Open Division, Men

1st: Judah Eason, SOL, 56’’ 1 miss/56”

2nd: Merlin White, LK, 56’’ 1 miss/52”

3rd: Sage Worl, ANC, 56’’ 8 misses

4th: Nick Hanson, UNK, 55’’ 0m

4th: Arnold Phillip, Kwigillngok, 55’’ 0m

AIRPLANE

Open Division, Women

1st: Patrice DeAsis, JNU, 33.63 sec

2nd: Hannah Franzen, TX, 30.10 sec

3rd: Jeri D’aurelil, ANC, 25.25 sec

4th: Rigel Denny, JNU, 18.15 sec

5th: Eden Hopson, ANC, 16.02 sec

Open Division, Men

1st: Kyle Worl, JNU, 1.00.85 minute

2nd: Tyler Struss, ANC, 37.86 sec

3rd: Haydon Chartier, JNU, 33.32 sec

4th: Brent Estep, TX, 32.79 sec

5th: Merlin White, Kwig, 17.94 sec

ALASKAN HIGH KICK

Open Division, Women

1st: Sara Steeves, JNU, 68’’

2nd: Eden Hopson, ANC, 64’’

3rd: Allie Ivanoff, UNK, 62’’

4th: Lita Johnson, ANC, 58” 2 misses/58”

5th: Jeri D’Aurelio, ANC, 58” 2 misses/54”

Open Division, Men

1st: Kyle Worl, JNU, 86”

2nd: Arnold Phillip, Kwig, 84”

3rd: Andrew Kashaverof, ANC, 82” 1m

4th: Judah Eason, SOL, 82” 2m

5th: Merlin White, Kwig, 80”

HEAD PULL

Open Division, Women

1st: Dawn Randazzo, ANC

2nd: Autumn Randazzo, ANC

3rd: Eden Hopson, ANC

4th: Angela Analoak-Bordenelli, ANC

5th: Patrice DeAsis, JNU

Open Division, Men

1st: Tyler Struss, ANC

2nd: Judah Eason, SOL

3rd: Charlie Gallant, ANC

4th: Haydon Chartier, JNU

5th: Kyle Worl, JNU

SEAL HOP

Open Division, Female

1st: Eden Hopson, ANC, 86’ 6 ¼”

2nd: Allie Ivanoff, UNK, 65’ 7 ½”

3rd: Jeri D’Aurelio, ANC, 59’ 8 ¼”

4th: Kaytlynne Lewis, JNU, 58’ ½”

5th: Patrice DeAsis, JNU, 43’ 3 ½”

KNUCKLE HOP

Open Division, Men

1st: Kyle Worl, JNU, 169’ 6”

2nd: Nick Hanson, UNK, 120’ 2”

3rd: Haydon Chartier, JNU, 115’ 8 ½”

4th: Merlin White, Kwig, 71’ 6 ½”

5th: Ajey Moses, MTE, 69’ 4”

OVERALL ATHLETE

Open Division, Women: Eden Hopson

Open Division, Men: Kyle Worl

SPORTSMANSHIP AWARD

Nick Hanson, Unalakleet

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.